Přeskočit na hlavní obsah

Progressive Web Apps! Proč tvořit Progresivní Webové Aplikace pro své podnikání?


Představte si, že vaše stránky interagují s uživatelem jako aplikace. To znamená, že uživatel ji může nainstalovat na libovolné zařízení, dostávat oznámení a pracovat s aplikací (i bez připojení k internetu). To je skutečná technologie, kterou aktivně podporuje Google. V tomto článku Vám progresivní webové aplikace popíšu detailně.

Google poprvé použil termín Progressive web apps (PWA) v roce 2015. Tento způsob tvorby webové stránky přitáhl pozornost díky relativní jednoduchosti vývoje a téměř okamžité interakce s uživatelem.

Co je nakonec PWA? Můžete to vnímat jako web vytvořený s použitím webových technologií, ale interaguje s uživatelem jako aplikace. Progresivní webové aplikace přenáší funkce, které očekáváme od nativních aplikací, do prostředí mobilních prohlížečů, a to tím, že využívá standardní technologie a běží v zabezpečeném kontejneru dostupném všem uživatelům na webu.

Rozdíly PWA od nativních aplikací
  1. PWA můžou být použité v prohlížečích Google, Opera, Firefox a Microsoft jakýchkoli zařízeních, bez ohledu na velikost obrazovky a dalších specifikací.
  2. Vývojáři aplikací tvrdí, že tvorba progresivních aplikací je jednodušší a rychlejší než tvorba obyčejného webu
  3. Nepotřebujete API s podporou zpětné kompatibility. V případě PWA uživatelé opakovaně používají stejnou verzi kódu webu (na rozdíl od klasických aplikací).

A to je jen začátek. Microsoft se zabývá řešením problému, jak přidat progresivní webové aplikace do Windows Store. Google v květnu 2016 oznámila dlouhý seznam nápadů pro rozvoj pokročilých aplikací.

Proč tvořit PWA pro své podnikání? Proč už teď?

V červnu 2016 vydaní Recode zveřejnilo studii, která potvrdila to, co mnozí odborníci tvrdili už před tím: rozmach tradičních aplikací už přešel, a procento lidí, kteří odinstalují aplikace, stále roste.
ComScore také uvedl, že většina uživatelů chytrých telefonů nestáhne za měsíc žádnou aplikaci. Pouze asi jedna třetina uživatelů chytrých telefonů něco stahuje, většinou se jedná o 2 až 3 aplikace měsíčně.

Proč progresivní webové aplikace změní situaci?

  • Uživatelé můžou přecházet na PWA pomocí odkazů na sociálních sítích nebo při procházení webu. Je to mnohem pohodlnější, než soutěžit o zobrazení se dvěma miliony dostupných aplikací na App Store nebo Google Play.
  • Instalace aplikací je okamžitá. Všechny komponenty, které vyžadují dlouhé stažení, již jsou instalovány do mezipaměti při první návštěvě webu uživatelem.
  • Progresivní aplikace mají mnohem menší velikost, protože efektivně využívají schopnosti prohlížeče.
  • Pop-up oznámení, práce v režimu offline a všechny ostatní funkce progresivní aplikace budou fungovat i v případě, že ji uživatel nikdy neinstaloval.
  • Tradiční aplikace můžou být použité pouze na platformě, pro kterou byly vytvořeny. Nemůžete použít aplikaci na počítači, stejně jako v zařízení Android nebo iOS (kromě hybridních aplikací).
  • Když nejste v obchodu s aplikacemi, nejste omezení pravidly App Store a nemusíte platit 30 % tržeb.


Progresivní webové aplikace kombinují to nejlepší z webu a aplikací. Není potřeba je instalovat z app storu nebo Google play, uživatel si tak buduje vztah s danou webovou aplikací již od samého počátku. Progresivní webová aplikace má rychlé načítání, a to dokonce i u pomalého připojení. Po první návštěvě webové aplikace funguje i v offline režimu. Sama se nainstaluje na plochu daného zařízení, poté se PWA načítá jako top-level aplikace ve full screen zobrazení. Dokonce může posílat relevantní notifikace.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Co je MVP a proč se vyplatí být minimalistou při vývoji software?

Plánujete vývoj softwarové aplikace? Vydejte se cestou MVP, tedy minimálního životaschopného produktu (Minimal Viable Product). Velmi pravděpodobně vám to ušetří mnoho peněz a starostí. Co je MVP? Pojďme se podívat na to, co se za zkratkou MVP skrývá. MVP neboli minimal viable product je v našem případě software, který je spuštěn s nejmenší možnou funkcionalitou vyvinutou v co nejkratším čase a za co nejnižší možné náklady. Výsledkem je, že můžete rychle získat relevantní zpětnou vazbu od reálných uživatelů. Díky MVP zjistíte, co uživatelé OPRAVDU potřebují a chtějí. Konečný produkt (aplikace či služba) vzniká na základě získané zpětné vazby. V podstatě se jedná o strategii vývoje, která minimalizuje rizika při zavádění nových produktů a služeb a v praxi vám ušetří nejen peníze, ale i čas a energii.  Vývoj mobilní aplikace/software podle strategie MVP spočívá ve vytvoření nejjednodušší verze software , která má sice minimum vlastností a funkcí, ale zároveň je dostatečně výkonná, a...

5 důvodů k tvorbě rozsáhlého webu s použitím technologie umělé inteligence (AI).

Gartner ještě loni psal o tom, že všechny velké společnosti, které pracují v oboru elektronického obchodování, začnou používat hlasové a dokonce i video vyhledávání produktů před rokem 2021. Použití řešení na základě umělé inteligence ve vývoji webových stránek umožní internetovým obchodům lépe porozumět potřebám a náladě svých spotřebitelů. V důsledku toho budou e-shopy schopné nabídnout každému zákazníkovi produkt, který přesně odpovídá jeho potřebám, a to na základě analýzy uživatelských preferencí. Futurologové předpovídají, že společnosti, které uplatní inovace na bázi umělé inteligence do roku 2020, zvýší své zisky o 30 %. V tomto článku vyjmenujeme 5 důvodů k použití technologie umělé inteligence pro vývoj webu. 1. Ještě rychlejší vyhledávání. Moderní uživatelé chtějí získat potřebnou informaci co nejrychleji a nejsnadněji. Hlasové vyhledávání je už teď velmi populární u mladší generace. Potřebujete předem předvídat možnost snadného vyhledávání Vašich webových strán...

Co je kvalitní kód a proč potřebujete code review?

Změnili jste vývojáře na svém projektu a ten říká, že existující kód aplikace je nepoužitelný? Nový tým věnuje hodně času jednoduchým úkolům? Jakmile se vypořádají s jedním problémem, rozpadne se něco dalšího? Nejpravděpodobnějším problémem je kvalita kódu. Co je kvalitní kód? Neexistuje přesné vymezení tohoto pojmu. Pochopení toho, jak by měl vypadat kvalitní zdrojový kód, je zpravidla založeno na dlouholetých zkušenostech specialisty. Někteří programátoři dodržují abstraktní princip KISS, který znamená " Keep It Simple, Stupid! " („Zachovej to jednoduché, hlupáku!“). Z části je tato metoda návrhu spravedlivá, protože odráží hlavní pravidlo dobrého kódu - jednoduchost a jasnost. Jednoduchost však často pletou se zjednodušením, proto je kvalita zdrojového kódu v profesionálním prostředí posuzována několika dalšími vlastnostmi: Vnímání. Kód není přetížen složitými konstrukcemi , proto je snadno srozumitelný i bez další dokumentace nebo připomínek; Podpora. V promyšle...