Přeskočit na hlavní obsah

Proč je vývoj mobilních aplikací drahý?


Proč jsou náklady na vývoj mobilních aplikací tak vysoké? Pro korporace nejspíš není problém uhradit za vývoj statisíce korun, ovšem pro startupy to může být velká finanční rána. Dnes budeme hovořit o důvodech, které ovlivňují vysoké náklady na tvorbu mobilních aplikací.

Jelikož aplikace pro Android a iOS mají poměrně malou velikost (například do roku 2015, Google omezoval velikost stahovaných aplikací na Google Play do 50 MB), může se zdát, že vytváření aplikací je také poměrně jednoduchá a levná záležitost. Ve skutečnosti všechno není tak snadné a existuje několik důvodů, proč jsou mobilní aplikace drahé:

  1. Tvorba mobilní aplikace zahrnuje vývoj designu a backendu.
Pokud chcete něco složitějšího než je kalkulačka nebo čtečka knih, budete potřebovat serverovou část s databází a API. Dokonce i nejjednodušší aplikace se neobejde bez návrhu a uživatelského rozhraní (UI).

Proč aplikace toto všechno potřebuje? Design a uživatelské rozhraní pro iOS a Android aplikace jsou důležité. Je to první věc, kterou uživatelé uvidí po instalaci (a někdy i dříve: spoustu uživatelů si nejprve prohlédnou  screenshoty aplikace, které jsou dostupné v obchodu s aplikacemi , teprve poté se rozhodnou pro nějakou aplikaci). Jestliže se firma rozhodne neinvestovat do kvalitního designu své aplikace, může se lehce stát, že prohraje svůj konkurenční boj.

Tady je například interface dvou různých aplikací, které nabízejí stejné funkce pro správu rodinných financí. Co byste si vybrali?

Většina uživatelů nejspíš vybere aplikaci vpravo  - její rozhraní je přesnější a více informativní. Promyšlený UI je standard, bez kterého můžete počítat s neúspěchem. Dobrý design a spolehlivý backend zvyšují náklady na vytvoření mobilní aplikace.

  1. Vysoká poptávka po vývojářích
To je dalším důvodem, proč je tvorba aplikací drahá. 2,6 miliardy lidí používají chytré telefony a 87% je mají u sebe - je očividné, že za takových okolností zde vzniká konkurenční boj o možnost zaujmout místo na mobilním displeji své cílové skupiny. Mobilní vývoj zažívá vysokou poptávku, zatímco počet zkušených vývojářů s širokou škálou dovedností není tak velký.

  1. Nutnost podporovat různé verze platformy
Tento faktor má také vliv na náklady na vývoj mobilních aplikací. Nejvíce se to týká vývoje pro Android. Podívejte se kolik verzí platformy musí vývojáři vzít v úvahu:

Zdroj: Droid Life, září 2016

Ale i v případě Apple není vše tak jednoduché, což rovněž ovlivňuje cenu vývoje mobilní aplikace:
Zdroj: David Smith, září 2016

Jelikož je třeba, aby se aplikace chovala stejným způsobem nejen na Android a iOS, ale i na různých verzích stejné platformy, je potřeba počítat s tím, že to nějakou dobu trvá. V důsledku toho se zvyšuje čas a rostou náklady na vývoj aplikace.

  1. Nedostatek zkušených vývojářů
Osvojit si základy programování v jakémkoliv jazyce není tak těžké, ale háček je v tom, že mobilní vývoj komerčních a podnikových aplikací vyžaduje mnohem víc: za prvé, odpovídající zkušenost, a za druhé, příslušné znalosti nezbytných technologií, frameworků a programovacích jazyků. Málo kdo je ochoten neustále se učit, osvojovat si nové technologie (něco nového se objeví téměř každý měsíc) a ponořit se do nuancí v této oblasti.

Vysoké náklady na vývoj mobilních aplikací pro iOS a Android jsou ovlivněny několika faktory, především vysokou poptávkou po mobilním vývoji a nedostatkem zkušených vývojářů. Věříme, že kvalitní produkt, který pracuje ve prospěch Vašeho podnikání, nemůže být levný. Náklady na vývoj můžete snížit tím, že vytvoříte hybridní mobilní aplikaci.

V iQuest vyvíjíme mobilní aplikace nové generace. Vytvoříme aplikaci pro Váš startup, zaběhlý projekt i velkou firmu.



Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Co je MVP a proč se vyplatí být minimalistou při vývoji software?

Plánujete vývoj softwarové aplikace? Vydejte se cestou MVP, tedy minimálního životaschopného produktu (Minimal Viable Product). Velmi pravděpodobně vám to ušetří mnoho peněz a starostí. Co je MVP? Pojďme se podívat na to, co se za zkratkou MVP skrývá. MVP neboli minimal viable product je v našem případě software, který je spuštěn s nejmenší možnou funkcionalitou vyvinutou v co nejkratším čase a za co nejnižší možné náklady. Výsledkem je, že můžete rychle získat relevantní zpětnou vazbu od reálných uživatelů. Díky MVP zjistíte, co uživatelé OPRAVDU potřebují a chtějí. Konečný produkt (aplikace či služba) vzniká na základě získané zpětné vazby. V podstatě se jedná o strategii vývoje, která minimalizuje rizika při zavádění nových produktů a služeb a v praxi vám ušetří nejen peníze, ale i čas a energii.  Vývoj mobilní aplikace/software podle strategie MVP spočívá ve vytvoření nejjednodušší verze software , která má sice minimum vlastností a funkcí, ale zároveň je dostatečně výkonná, a...

5 důvodů k tvorbě rozsáhlého webu s použitím technologie umělé inteligence (AI).

Gartner ještě loni psal o tom, že všechny velké společnosti, které pracují v oboru elektronického obchodování, začnou používat hlasové a dokonce i video vyhledávání produktů před rokem 2021. Použití řešení na základě umělé inteligence ve vývoji webových stránek umožní internetovým obchodům lépe porozumět potřebám a náladě svých spotřebitelů. V důsledku toho budou e-shopy schopné nabídnout každému zákazníkovi produkt, který přesně odpovídá jeho potřebám, a to na základě analýzy uživatelských preferencí. Futurologové předpovídají, že společnosti, které uplatní inovace na bázi umělé inteligence do roku 2020, zvýší své zisky o 30 %. V tomto článku vyjmenujeme 5 důvodů k použití technologie umělé inteligence pro vývoj webu. 1. Ještě rychlejší vyhledávání. Moderní uživatelé chtějí získat potřebnou informaci co nejrychleji a nejsnadněji. Hlasové vyhledávání je už teď velmi populární u mladší generace. Potřebujete předem předvídat možnost snadného vyhledávání Vašich webových strán...

Co je kvalitní kód a proč potřebujete code review?

Změnili jste vývojáře na svém projektu a ten říká, že existující kód aplikace je nepoužitelný? Nový tým věnuje hodně času jednoduchým úkolům? Jakmile se vypořádají s jedním problémem, rozpadne se něco dalšího? Nejpravděpodobnějším problémem je kvalita kódu. Co je kvalitní kód? Neexistuje přesné vymezení tohoto pojmu. Pochopení toho, jak by měl vypadat kvalitní zdrojový kód, je zpravidla založeno na dlouholetých zkušenostech specialisty. Někteří programátoři dodržují abstraktní princip KISS, který znamená " Keep It Simple, Stupid! " („Zachovej to jednoduché, hlupáku!“). Z části je tato metoda návrhu spravedlivá, protože odráží hlavní pravidlo dobrého kódu - jednoduchost a jasnost. Jednoduchost však často pletou se zjednodušením, proto je kvalita zdrojového kódu v profesionálním prostředí posuzována několika dalšími vlastnostmi: Vnímání. Kód není přetížen složitými konstrukcemi , proto je snadno srozumitelný i bez další dokumentace nebo připomínek; Podpora. V promyšle...