Na začátku fungovaly mobilní telefony pouze pro volání a zasílání zpráv. Později začal výrobce zavádět in-house malé aplikace jako kalkulačka, změna vyzvánění a jednoduché hry, jako například had. Tato iniciativa mobilních výrobců se ukázala jako odrazový můstek pro vytvoření chytrých mobilních telefonů.
Začátkem 90. let představil IBM první telefon s dotykovým displejem, který měl stylus s názvem "SIMON". Tento telefon byl velmi jednoduchý a nenáročný a byl také vybaven základními aplikacemi jako e-mail, hodiny, poznámkový blok a kontakty. Simon měl také jedinečnou vlastnost faxování, která byla v té době velmi užitečná.
SIMON |
Zavedením IPhone a App Store v roce 2007 společností Apple, způsobil aplikační průmysl převrat. Uživatelé mobilních telefonů chtějí nyní používat chytré telefony k tomu, aby vykonávali svou inteligentní práci. Brzo po spuštění iPhone uvedlo i HTC na trh své zařízení s dotykovým displejem, které nebylo tak efektivní, ale bylo uživatelsky příjemné. Po zveřejnění obchodu s aplikacemi AppStore zaznamenala společnost Google v roce 2007 potenciál trhu s aplikacemi a uvedla na trh Android spolu s obchodem Google Play. V období mezi rokem 2009-2010 dosáhly App Store i Google Play miliardy stahování.
Jedním z největších důvodů popularity mobilních aplikací je svoboda jejich vývoje. Kdokoliv může vyvinout aplikaci a nahrát ji do obchodu Google Play a App Store. V současné době je ve službě Google Play k dispozici kolem 2 milionů aplikací a v App Store kolem 1,5 milionu aplikací. Toto číslo neustále roste a brzy se očekává, že bude v miliardách. Když byly v roce 2007 odhaleny první verze mobilních platforem iOS a Android, byly to spíše experimenty s vývojářskou komunitou. I když soutěže, coding basecamps a ostatní akce inzerovaly příchod mobilních platforem, zlatá horečka s vývojem aplikací začala rok po úspěchu obchodů s aplikacemi.
V současnosti existují různé druhy aplikací dostupných v obchodech Tyto aplikace se obvykle liší způsobem vývoje a použití. Existují 3 základní typy aplikací: nativní, webové a hybridní.
Jako první byli vytvořené nativní aplikace pro použití na konkrétní platformě. Nativní mobilní aplikace jsou aplikace pro chytré telefony, které jsou kódovány v určitém programovacím dialektu, například Objective-C pro iOS a Java pro Android.
Webové aplikace v podstatě nejsou aplikace, fungují obvykle na všech platformách jako přizpůsobené www stránky. Můžou být optimalizované pro mobilní prostředí, ale omezením bývá nižší možnost spolupráce s hardware mobilních zařízení. Jsou napsány v jazyce HTML5.
Hybridní aplikace se staly kompromisem mezi webovými vývojáři, kteří chtějí psát skvělé mobilní aplikace, a podnikateli, kteří nechtějí desítky vývojářů pro každou platformu a chtějí být v obchodech s aplikacemi. Se spuštěním platformy Apache Cordova se hybridní aplikace staly populárnější a s každým rokem se zlepšovaly. V moderní době pomocí moderních technologií mají hybridní aplikace skoro stejnou funkcionalitu jako nativní.
V současné době jsou mobilní aplikace velmi užitečné pro podporu podnikání. Startupy a již existující firmy mohou velmi snadno a efektivně propagovat své podnikání. Mobilní aplikace pomáhají oslovit zákazníka 24 × 7 a tím rozšířit své působení.
Vyberte toho nejlepšího vývojáře mobilních aplikaci. iQuest vyvíjí mobilní aplikace nové generace, jedna aplikace pro Android, IOS a webový prohližeč.
Komentáře
Okomentovat