Přeskočit na hlavní obsah

Proč Váš startup potřebuje MVP(minimal viable product)?

MVP

Pokud jste dostal(a) nápad na vynikající službu nebo aplikaci, které vyřeší problémy uživatelů, nespěchejte s investováním do vývoje plnohodnotného produktu. Podle přístupu “lean startup” Erica Rice je mnohem účinnější najít odpověď na otázku: “Potřebují uživatelé daný produkt?”. V tomhle vám pomůže MVP.

Co je MVP?

MVP  je produkt s nejmenší možnou funkcionalitou, který vám umožní získat smysluplnou zpětnou vazbu od uživatelů. Pomůže Vám pochopit, co uživatelé potřebují a nebudete tvořit něco, co je nebude zajímat a za co nebudou chtít platit.

V rámci celkové koncepce je Váš nápad hypotéza. Chcete-li ji ověřit, musíte udělat následující:

  1. Jasně zformulovat hypotézu.
  2. Stanovit kritéria, která budou určovat její životaschopnost.
  3. Udělat MVP, aby se hypotéza potvrdila, a poslat ho mezi uživatele.
  4. Změřit ukazatele efektivity.
  5. Dojít k závěru, případně ověřit další hypotézu.

MVP pro startupy v žádném případě neznamená, že se jedná o nedodělanou aplikaci vytvořenou ve spěchu. Na jeho vývoj se poskytuje minimum času a obsahuje pouze klíčové funkce, které jsou relevantní pro reálné uživatele a mělo by být u těchto uživatelů ověřeno, že budou tyto funkce využívat. Studie ukazují, že 60 % funkcí se nepoužívá, a proto nejsou u uživatelů vyžádané. Koncepce MVP pomůže zkrátit čas spuštění projektu, a to vytvořením pouze potřebných funkcí.

Proč startup potřebuje MVP?

I když je nápad geniální, neznamená to konečný výsledek. Vytvořením MVP můžete:

  1. Ušetřit peníze tím, že je neinvestujete do neúspěšného projektu.
  2. Ověřit si, zda uživatelé mají zájem o Váš produkt.
  3. Pomocí iterací zjistit, jaký směr vývoje bude optimální.
  4. Sestavit základnu potenciálních zákazníků a najít prvotní uživatele produktu.

Steve Blank, autor metodiky rozvoje zákazníků (customer development methodology) tvrdí, že hlavním důvodem neúspěchu mnoha začínajících projektů je neznalost svých zákazníků. Startupeři začínají pracovat na aplikaci, která není uvěřena na reálných uživatelích místo toho, aby pomocí MVP zkoumali potřeby těchto uživatelů již v počátečních etapách.

Firmy, které začali svou cestu pomocí MVP

Spotify


Vývojáři MVP Spotify se zaměřili na jedinou funkci: streamování hudby. Po vyhodnocení výsledků z uzavřeného beta testování aplikace pro Windows byli zakladatelé schopni podepsat smlouvy s velkými hudebními vydavatelstvími, a tím získali značné finanční prostředky pro svůj projekt. V současné době mají 60 milionů uživatelů a jeho cena se odhaduje na 8,4 miliardy amerických dolarů.


U cestovatelů oblíbená služba krátkodobého pronájmu bydlení Airbnb začala tak, že její zakladatelé, Brian Chesky a Joe Gebbia, se rozhodli pronajmout svůj byt v San Francisku účastníkům konference o designu. Vyfotili svůj byt, spustili MVP ve tvaru jednoduchého webu a už brzy přijímali svou první návštěvu. Tak se startupeři v praxi přesvědčili, že nápad na krátkodobý pronájem svého bytu může konkurovat s hotely.


MVP společnosti Foursquare byl založen na tom, že uživatelé označili svou polohu na určitém místě a za toto dostali odměnu v podobě odznaků. Po zkoumání reakce uživatelů začali vývojáři rozšiřovat možnosti webové aplikace přidáním doporučení jiných uživatelů a průvodce městem. V současné době služba sdružuje 50 milionů lidí a bylo označeno celkem 8 miliard míst.

iQuest pomůže vytvořit webovou či mobilní aplikace pro Váš startup.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Co je MVP a proč se vyplatí být minimalistou při vývoji software?

Plánujete vývoj softwarové aplikace? Vydejte se cestou MVP, tedy minimálního životaschopného produktu (Minimal Viable Product). Velmi pravděpodobně vám to ušetří mnoho peněz a starostí. Co je MVP? Pojďme se podívat na to, co se za zkratkou MVP skrývá. MVP neboli minimal viable product je v našem případě software, který je spuštěn s nejmenší možnou funkcionalitou vyvinutou v co nejkratším čase a za co nejnižší možné náklady. Výsledkem je, že můžete rychle získat relevantní zpětnou vazbu od reálných uživatelů. Díky MVP zjistíte, co uživatelé OPRAVDU potřebují a chtějí. Konečný produkt (aplikace či služba) vzniká na základě získané zpětné vazby. V podstatě se jedná o strategii vývoje, která minimalizuje rizika při zavádění nových produktů a služeb a v praxi vám ušetří nejen peníze, ale i čas a energii.  Vývoj mobilní aplikace/software podle strategie MVP spočívá ve vytvoření nejjednodušší verze software , která má sice minimum vlastností a funkcí, ale zároveň je dostatečně výkonná, a...

5 důvodů k tvorbě rozsáhlého webu s použitím technologie umělé inteligence (AI).

Gartner ještě loni psal o tom, že všechny velké společnosti, které pracují v oboru elektronického obchodování, začnou používat hlasové a dokonce i video vyhledávání produktů před rokem 2021. Použití řešení na základě umělé inteligence ve vývoji webových stránek umožní internetovým obchodům lépe porozumět potřebám a náladě svých spotřebitelů. V důsledku toho budou e-shopy schopné nabídnout každému zákazníkovi produkt, který přesně odpovídá jeho potřebám, a to na základě analýzy uživatelských preferencí. Futurologové předpovídají, že společnosti, které uplatní inovace na bázi umělé inteligence do roku 2020, zvýší své zisky o 30 %. V tomto článku vyjmenujeme 5 důvodů k použití technologie umělé inteligence pro vývoj webu. 1. Ještě rychlejší vyhledávání. Moderní uživatelé chtějí získat potřebnou informaci co nejrychleji a nejsnadněji. Hlasové vyhledávání je už teď velmi populární u mladší generace. Potřebujete předem předvídat možnost snadného vyhledávání Vašich webových strán...

Co je kvalitní kód a proč potřebujete code review?

Změnili jste vývojáře na svém projektu a ten říká, že existující kód aplikace je nepoužitelný? Nový tým věnuje hodně času jednoduchým úkolům? Jakmile se vypořádají s jedním problémem, rozpadne se něco dalšího? Nejpravděpodobnějším problémem je kvalita kódu. Co je kvalitní kód? Neexistuje přesné vymezení tohoto pojmu. Pochopení toho, jak by měl vypadat kvalitní zdrojový kód, je zpravidla založeno na dlouholetých zkušenostech specialisty. Někteří programátoři dodržují abstraktní princip KISS, který znamená " Keep It Simple, Stupid! " („Zachovej to jednoduché, hlupáku!“). Z části je tato metoda návrhu spravedlivá, protože odráží hlavní pravidlo dobrého kódu - jednoduchost a jasnost. Jednoduchost však často pletou se zjednodušením, proto je kvalita zdrojového kódu v profesionálním prostředí posuzována několika dalšími vlastnostmi: Vnímání. Kód není přetížen složitými konstrukcemi , proto je snadno srozumitelný i bez další dokumentace nebo připomínek; Podpora. V promyšle...