Přeskočit na hlavní obsah

Proč Váš startup potřebuje MVP(minimal viable product)?

MVP

Pokud jste dostal(a) nápad na vynikající službu nebo aplikaci, které vyřeší problémy uživatelů, nespěchejte s investováním do vývoje plnohodnotného produktu. Podle přístupu “lean startup” Erica Rice je mnohem účinnější najít odpověď na otázku: “Potřebují uživatelé daný produkt?”. V tomhle vám pomůže MVP.

Co je MVP?

MVP  je produkt s nejmenší možnou funkcionalitou, který vám umožní získat smysluplnou zpětnou vazbu od uživatelů. Pomůže Vám pochopit, co uživatelé potřebují a nebudete tvořit něco, co je nebude zajímat a za co nebudou chtít platit.

V rámci celkové koncepce je Váš nápad hypotéza. Chcete-li ji ověřit, musíte udělat následující:

  1. Jasně zformulovat hypotézu.
  2. Stanovit kritéria, která budou určovat její životaschopnost.
  3. Udělat MVP, aby se hypotéza potvrdila, a poslat ho mezi uživatele.
  4. Změřit ukazatele efektivity.
  5. Dojít k závěru, případně ověřit další hypotézu.

MVP pro startupy v žádném případě neznamená, že se jedná o nedodělanou aplikaci vytvořenou ve spěchu. Na jeho vývoj se poskytuje minimum času a obsahuje pouze klíčové funkce, které jsou relevantní pro reálné uživatele a mělo by být u těchto uživatelů ověřeno, že budou tyto funkce využívat. Studie ukazují, že 60 % funkcí se nepoužívá, a proto nejsou u uživatelů vyžádané. Koncepce MVP pomůže zkrátit čas spuštění projektu, a to vytvořením pouze potřebných funkcí.

Proč startup potřebuje MVP?

I když je nápad geniální, neznamená to konečný výsledek. Vytvořením MVP můžete:

  1. Ušetřit peníze tím, že je neinvestujete do neúspěšného projektu.
  2. Ověřit si, zda uživatelé mají zájem o Váš produkt.
  3. Pomocí iterací zjistit, jaký směr vývoje bude optimální.
  4. Sestavit základnu potenciálních zákazníků a najít prvotní uživatele produktu.

Steve Blank, autor metodiky rozvoje zákazníků (customer development methodology) tvrdí, že hlavním důvodem neúspěchu mnoha začínajících projektů je neznalost svých zákazníků. Startupeři začínají pracovat na aplikaci, která není uvěřena na reálných uživatelích místo toho, aby pomocí MVP zkoumali potřeby těchto uživatelů již v počátečních etapách.

Firmy, které začali svou cestu pomocí MVP

Spotify


Vývojáři MVP Spotify se zaměřili na jedinou funkci: streamování hudby. Po vyhodnocení výsledků z uzavřeného beta testování aplikace pro Windows byli zakladatelé schopni podepsat smlouvy s velkými hudebními vydavatelstvími, a tím získali značné finanční prostředky pro svůj projekt. V současné době mají 60 milionů uživatelů a jeho cena se odhaduje na 8,4 miliardy amerických dolarů.


U cestovatelů oblíbená služba krátkodobého pronájmu bydlení Airbnb začala tak, že její zakladatelé, Brian Chesky a Joe Gebbia, se rozhodli pronajmout svůj byt v San Francisku účastníkům konference o designu. Vyfotili svůj byt, spustili MVP ve tvaru jednoduchého webu a už brzy přijímali svou první návštěvu. Tak se startupeři v praxi přesvědčili, že nápad na krátkodobý pronájem svého bytu může konkurovat s hotely.


MVP společnosti Foursquare byl založen na tom, že uživatelé označili svou polohu na určitém místě a za toto dostali odměnu v podobě odznaků. Po zkoumání reakce uživatelů začali vývojáři rozšiřovat možnosti webové aplikace přidáním doporučení jiných uživatelů a průvodce městem. V současné době služba sdružuje 50 milionů lidí a bylo označeno celkem 8 miliard míst.

iQuest pomůže vytvořit webovou či mobilní aplikace pro Váš startup.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

10 způsobů jak se naučit programovat samostatně.

Programování je jednou z nejcennějších dovedností pro profesní růst, osobní rozvoj a vytváření něčeho úžasného. Je čas popsat deset tipů pro ty, kteří právě začínají svou cestu do programovacího světa. 1. Zjistěte, proč chcete programovat Zvolený směr ve výuce bude záviset na tom, proč se chcete naučit programovat a jak dlouho jste ochotni věnovat tomuto procesu. Pokud chcete být programátorem, je třeba začít s odborným kurzem (společnost Google sestavila seznam dovedností a kurzů pro ty, kteří chtějí být programátorem). Pokud chcete vytvářet hry a webové stránky pro zábavu ve svém volném čase, interaktivní kurzy jsou nejlepší volbou. Bloc vytvořil srovnávací tabulku kurzů v závislosti na zatížení, nákladech a důvodech k osvojení si programování. 2. Vyberte správný jazyk programování Neexistuje nejlepší programovací jazyk. Jakmile se naučíte jeden, nebude pro vás problém zvládnout další. Takže se nemusíte koncertovat na volbu pouze jednoho jazyka. Nicméně předpokládá s

Progressive Web Apps! Proč tvořit Progresivní Webové Aplikace pro své podnikání?

Představte si, že vaše stránky interagují s uživatelem jako aplikace. To znamená, že uživatel ji může nainstalovat na libovolné zařízení, dostávat oznámení a pracovat s aplikací (i bez připojení k internetu). To je skutečná technologie, kterou aktivně podporuje Google. V tomto článku Vám progresivní webové aplikace popíšu detailně. Google poprvé použil termín Progressive web apps (PWA) v roce 2015. Tento způsob tvorby webové stránky přitáhl pozornost díky relativní jednoduchosti vývoje a téměř okamžité interakce s uživatelem. Co je nakonec PWA? Můžete to vnímat jako web vytvořený s použitím webových technologií, ale interaguje s uživatelem jako aplikace. Progresivní webové aplikace přenáší funkce, které očekáváme od nativních aplikací, do prostředí mobilních prohlížečů, a to tím, že využívá standardní technologie a běží v zabezpečeném kontejneru dostupném všem uživatelům na webu. Rozdíly PWA od nativních aplikací PWA můžou být použité v prohlížečích Google, Opera,

7 rad pro začínající webové vývojáře

Umíte vytvářet jednoduché webové stránky nebo mobilní aplikace a chtěli byste si efektivně osvojit nové přínosné dovednosti a vyvíjet co nejkvalitnější systémy? Jsem vývojářkou iQuest týmu, s pracovní zkušeností zhruba rok, a každodenní využití těchto principů mi pomohlo posunout se dopředu za relativně krátkou dobu. Těchto 7 rad vám pomohou posunout se dál a zároveň se vyvarovat zbytečného stresu. Začněte něčím jednoduchým Začněte s něčím malým a jednoduchým, kde máte velkou šanci úkol zvládnout. Buďte trpěliví. Jakmile ovládnete základy, začněte je aplikovat na dílčí úkoly komplexnějších věcí. Zvolte vhodné prostředí pro rychlejší rozvoj Najděte společnost, která je ochotna vás rozvíjet, a s kterou budete vzájemně spokojeni. Myslím, že je hodně důležité hledat firmu, kde si lidé navzájem pomáhají. Něco nevědět není známkou slabosti, obzvlášť v této profesi Jestli něco nevíte, je dobré se nad věcí zamyslet a co nejpřesněji zformulovat a popsat svůj dotaz. Odpověď s