Přeskočit na hlavní obsah

21 otázek, na které je potřeba se zeptat před začátkem vývoje softwaru


Je skvělé, pokud máte představu o mobilní aplikaci pro vaši firmu, která přiláká nové zákazníky a zaujme již existující zákazníky. Ovšem dříve, než si najmete vývojový tým, Justin Dombroski, vedoucí produktový manažer společnosti Enola Labs, vám doporučuje položit si těchto 21 otázek.


 1. Máte představu, kdy bude aplikace vydána? Bude mít vaše aplikace více než jednu verzi? Pokud připravujete verze pro více platforem, budou spuštěné současně?


 1. Jaké jsou vaše požadavky? Bude vaše aplikace fungovat pouze v iOS nebo Androidu? Budete platit za server hosting? Softwaroví architekti a inženýři by měli takové věci znát.


 1. A co funkcionalita? Vytvořili jste si seznam, tzv. backlog, ve kterém jste definovali požadavky na funkčnost aplikace? Víte, jaké jsou tři základní funkce aplikace? Každá funkcionalita musí splňovat určité požadavky. Pokud vývoj zůstává otevřený a požadavky nejsou stanoveny, může se stát, že získáte něco, co neodpovídá vašim očekáváním.


 1. Kdo se s Vámi podílí na projektu? Kdo dělá konečné rozhodnutí? Pokud je v projektu více lidí, kdo může odvolat již přijaté rozhodnutí?


 1. Kdo je Vaše potenciální konkurence? Už jste je identifikovali a analyzovali? Pokud ano, bylo toto hodnocení zahrnuto do plánu projektu?


 1. Máte strategii monetizace? Bude aplikace placená nebo bude zobrazovat reklamy? Bude mít speciální funkcionalitu, která bude odblokována za příplatek? Bude možné v aplikaci kupovat skutečné nebo virtuální zboží?


 1. Co bude úspěchem této aplikace: určitý počet uživatelů nebo růst objednávek? Bude aplikace obsahovat analytické nástroje, jako je například Google Analytics, který je určen k měření úspěchu?


 1. Máte vypracovaný rozpočet? Náklady na vývoj aplikace je velmi obtížné zhodnotit, protože existuje mnoho proměnných. Znalost rozpočtu umožňuje vývojáři tvořit aplikace s přihlédnutím k nejdůležitějším funkcím. Vývojáři vám pomohou upřednostnit jednotlivé funkce s ohledem na rozpočet.


 1. Jaké je vaše cílové publikum? Jaký přínos budou mít uživatelé, když použijí vaši aplikaci? Můžete provést uživatelský průzkum, než začnete s návrhem a vývojem?


 1. Jaké požadavky je třeba splnit před samotným zahájením vývoje nebo před jeho koncem? Potřebujete nastavit zásady ochrany osobních údajů? Pokud ano, je to požadavek, bez kterého nemůže být aplikace nasazena.


 1. Máte vymyšlený branding aplikace nebo identitu společnosti (loga, barvy, písma apod.)? Pokud ano, je to skvělé. Tyto informace pošlete vývojovému týmu. Pokud nemáte, pak kvalitní tým vývojářů Vám pomůže s návrhem.


 1. Jaká rizika související s projektem, načasováním nebo jinými vnějšími faktory, můžete předvídat? Řekněte o nich vývojářům, abyste mohli snižovat pravděpodobnost jejich vzniku.


 1. Máte stanovené a ověřené nějaké API (rozhraní pro programování aplikací), externí služby/systémy nebo dodavatele třetích stran, se kterými chcete aplikaci integrovat? Pokud tomu tak není a tyto služby potřebujete, naplánujte si čas potřebný k prozkoumání a ověření těchto věcí.


 1. Bude vaše aplikace potřebovat podporu po spuštění? Kvalitní dodavatel softwaru může vaše aplikace podporovat.


 1. Přemýšleli jste o bezpečnosti budoucí aplikace? Jaké důvěrné informace budou shromažďovány ve Vaší aplikaci a jak budou bezpečně uloženy? Většina vývojářů Vám v této záležitosti pomůže a doporučí optimální řešení pro váš produkt.


 1. Znáte Agilní vývoj? V tomto případě mohou být některé funkce aplikace hotové před úplným dokončením projektu.


 1. Můžete snadno vysvětlit svůj nápad a podnikání jakékoli osobě? Během práce s vývojovými společnostmi budete spolupracovat s lidmi, kteří dobře znají svoje podnikání, ale nemusí znát Vaše.


 1. Jaké jsou obchodní cíle aplikace: nové objednávky, zvýšení produktivity nebo konkurenční výhoda?


 1. Existují nějaké aplikace, které vás inspirují při vytváření Vašeho projektu? Popřemýšlejte o aplikacích, se kterými by měla být Vaše aplikace podobná.


 1. Máte wireframe aplikace? Ukazuje, jakým způsobem bude uživatel s aplikací pracovat. Pokud je wireframe připraven, vyhodnotil ho někdo z techniků? Je možné realizovat vše, co chcete, na všech platformách, na které cílíte?


 1. Máte připravený vizuální design? Vizuální návrhy se používají jako příklad toho, jak bude obrazovka vypadat, když je v aplikaci spuštěna. Návrh se připravuje podle wireframu.

Pokud jste neodpověděli na všechny otázky, nic se neděje. Zajistíme celkový vývoj Vaší aplikace: od analýzy po dlouhodobou podporu software.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

10 způsobů jak se naučit programovat samostatně.

Programování je jednou z nejcennějších dovedností pro profesní růst, osobní rozvoj a vytváření něčeho úžasného. Je čas popsat deset tipů pro ty, kteří právě začínají svou cestu do programovacího světa. 1. Zjistěte, proč chcete programovat Zvolený směr ve výuce bude záviset na tom, proč se chcete naučit programovat a jak dlouho jste ochotni věnovat tomuto procesu. Pokud chcete být programátorem, je třeba začít s odborným kurzem (společnost Google sestavila seznam dovedností a kurzů pro ty, kteří chtějí být programátorem). Pokud chcete vytvářet hry a webové stránky pro zábavu ve svém volném čase, interaktivní kurzy jsou nejlepší volbou. Bloc vytvořil srovnávací tabulku kurzů v závislosti na zatížení, nákladech a důvodech k osvojení si programování. 2. Vyberte správný jazyk programování Neexistuje nejlepší programovací jazyk. Jakmile se naučíte jeden, nebude pro vás problém zvládnout další. Takže se nemusíte koncertovat na volbu pouze jednoho jazyka. Nicméně předpokládá s

Metody vývoje aplikací. Waterfall, V-model, Inkrementální model

Existuje několik osvědčených metod pro vývoj software, tzv. best practices. Volba konkretní metody závisí na specifikaci projektu, rozpočtu, subjektivní preferenci a dokonce i temperamentu vedoucího. V tomto článku krátce popíšeme základní metody vývoje webových a mobilních aplikací. «Waterfall Model» (model vodopádu) Jedna z nejstarších metod, zahrnuje postupné procházení etap, z nichž každá musí být plně dokončena, než se začne další. Pomocí modelu vodopádu je snadné řídit projekt. Vývoj je rychlý, náklady a doba trvání jsou předem definovány. Má to ovšem i druhou stránku. Vodopádový model poskytne vynikající výsledek pouze v projektech s jasnými a předem definovanými požadavky a způsoby jejich realizace. Není zde možnost udělat krok zpět, testování začne až poté, co je vývoj ukončen nebo téměř dokončen. Kdy použít model vodopádu? Pouze tehdy, když jsou požadavky známé, jasné a pevně stanovené. Rozporné požadavky neexistují. Nejsou žádné problémy s dost

Co je MVP a proč se vyplatí být minimalistou při vývoji software?

Plánujete vývoj softwarové aplikace? Vydejte se cestou MVP, tedy minimálního životaschopného produktu (Minimal Viable Product). Velmi pravděpodobně vám to ušetří mnoho peněz a starostí. Co je MVP? Pojďme se podívat na to, co se za zkratkou MVP skrývá. MVP neboli minimal viable product je v našem případě software, který je spuštěn s nejmenší možnou funkcionalitou vyvinutou v co nejkratším čase a za co nejnižší možné náklady. Výsledkem je, že můžete rychle získat relevantní zpětnou vazbu od reálných uživatelů. Díky MVP zjistíte, co uživatelé OPRAVDU potřebují a chtějí. Konečný produkt (aplikace či služba) vzniká na základě získané zpětné vazby. V podstatě se jedná o strategii vývoje, která minimalizuje rizika při zavádění nových produktů a služeb a v praxi vám ušetří nejen peníze, ale i čas a energii.  Vývoj mobilní aplikace/software podle strategie MVP spočívá ve vytvoření nejjednodušší verze software , která má sice minimum vlastností a funkcí, ale zároveň je dostatečně výkonná, aby b