Přeskočit na hlavní obsah

Rozdíl mezi UI a UX: definice pojmů


Někteří grafici používají ve svých životopisech pojem “UI/UX design”. Není to spravné použití těchto pojmů. Mnozí uživatelé nevidí rozdíl mezi UI a UX. Jsme tu, abychom vám to vysvětlili.

Co je UI?

Podle překladu z angličtiny znamená UI (user interface) uživatelské rozhraní. Pomocí takového rozhraní může uživatel komunikovat se zařízením, počítačem a programy. Dobrým příkladem uživatelského rozhraní je mobilní telefon s displejem a funkční klávesou, palubní deska s ovládacími tlačítky a podobně.

UI je to, co uživatel vidí na obrazovce a jak interaguje se zařízením. Při navrhování vysoce kvalitního uživatelského rozhraní věnují vývojáři pozornost nejen vzhledu rozhraní, ale také jeho logické struktuře, aby s ním uživatel mohl snadno a rychle komunikovat a dosáhnout požadovaného výsledku bez zbytečného úsilí. V počítačové oblasti je úkolem UI-vývojáře vytvořit rozhraní, které poskytuje jednoduchou, srozumitelnou a pohodlnou interakci uživatele s produktem (mobilní aplikace, web, informační systém atd.).
Pro jasné pochopení, jak vytvořit vysoce kvalitní uživatelské rozhraní pro konkrétní produkt, potřebujete prozkoumat chování, emoce a reakce uživatelů při interakci s tímto produktem, provést testování a shromažďovat data.

Co je UX?

Pocity a reakce, které mají uživatelé při interakci s produktem (v našem případě webové a mobilní aplikace, informační systémy apod.), se nazývají uživatelská zkušenost (UX, user experience). UX je to, co uživatel pocítí a pamatuje si v důsledku použití aplikace, systému nebo webu. UX je bráno v úvahu při vývoji uživatelského rozhraní, vytváření informační architektury a testování použitelnosti. Po určení cílového publika a vlastností základního uživatele můžete vytvořit seznam požadavků na projekt.

Prvním krokem je zjistit, jaká očekávání a přaní mají zákazník a  potenciální uživatelé aplikace. Druhým krokem je definovat funkce dostupné uživatelům. Dalším krokem je návrh aplikace, vývoj struktury a navigace, a také promyšlené uspořádání všech prvků uživatelského rozhraní. Posledním krokem je pohodlný a příjemný vzhled a design výrobku.

Jak můžeme vidět, UI je součástí UX. Cílem obou je zlepšit, zjednodušit a zpohodlnit aplikaci. Ačkoli jsou tyto pojmy úzce spjaty, nejedná se v žádném případě o synonyma. Můžete mít vynikající uživatelské rozhraní, ale špatnou uživatelskou zkušenost a naopak.

Grafici se především zabývají uživatelským rozhraním. Uživatelskou zkušeností se zabývají jiní odborníci - projektanti, analytici, markeťáci. Pro dosažení maximálního výsledku je nutná odborná praxe specialistů obou oblastí.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Co je MVP a proč se vyplatí být minimalistou při vývoji software?

Plánujete vývoj softwarové aplikace? Vydejte se cestou MVP, tedy minimálního životaschopného produktu (Minimal Viable Product). Velmi pravděpodobně vám to ušetří mnoho peněz a starostí. Co je MVP? Pojďme se podívat na to, co se za zkratkou MVP skrývá. MVP neboli minimal viable product je v našem případě software, který je spuštěn s nejmenší možnou funkcionalitou vyvinutou v co nejkratším čase a za co nejnižší možné náklady. Výsledkem je, že můžete rychle získat relevantní zpětnou vazbu od reálných uživatelů. Díky MVP zjistíte, co uživatelé OPRAVDU potřebují a chtějí. Konečný produkt (aplikace či služba) vzniká na základě získané zpětné vazby. V podstatě se jedná o strategii vývoje, která minimalizuje rizika při zavádění nových produktů a služeb a v praxi vám ušetří nejen peníze, ale i čas a energii.  Vývoj mobilní aplikace/software podle strategie MVP spočívá ve vytvoření nejjednodušší verze software , která má sice minimum vlastností a funkcí, ale zároveň je dostatečně výkonná, a...

5 důvodů k tvorbě rozsáhlého webu s použitím technologie umělé inteligence (AI).

Gartner ještě loni psal o tom, že všechny velké společnosti, které pracují v oboru elektronického obchodování, začnou používat hlasové a dokonce i video vyhledávání produktů před rokem 2021. Použití řešení na základě umělé inteligence ve vývoji webových stránek umožní internetovým obchodům lépe porozumět potřebám a náladě svých spotřebitelů. V důsledku toho budou e-shopy schopné nabídnout každému zákazníkovi produkt, který přesně odpovídá jeho potřebám, a to na základě analýzy uživatelských preferencí. Futurologové předpovídají, že společnosti, které uplatní inovace na bázi umělé inteligence do roku 2020, zvýší své zisky o 30 %. V tomto článku vyjmenujeme 5 důvodů k použití technologie umělé inteligence pro vývoj webu. 1. Ještě rychlejší vyhledávání. Moderní uživatelé chtějí získat potřebnou informaci co nejrychleji a nejsnadněji. Hlasové vyhledávání je už teď velmi populární u mladší generace. Potřebujete předem předvídat možnost snadného vyhledávání Vašich webových strán...

Co je kvalitní kód a proč potřebujete code review?

Změnili jste vývojáře na svém projektu a ten říká, že existující kód aplikace je nepoužitelný? Nový tým věnuje hodně času jednoduchým úkolům? Jakmile se vypořádají s jedním problémem, rozpadne se něco dalšího? Nejpravděpodobnějším problémem je kvalita kódu. Co je kvalitní kód? Neexistuje přesné vymezení tohoto pojmu. Pochopení toho, jak by měl vypadat kvalitní zdrojový kód, je zpravidla založeno na dlouholetých zkušenostech specialisty. Někteří programátoři dodržují abstraktní princip KISS, který znamená " Keep It Simple, Stupid! " („Zachovej to jednoduché, hlupáku!“). Z části je tato metoda návrhu spravedlivá, protože odráží hlavní pravidlo dobrého kódu - jednoduchost a jasnost. Jednoduchost však často pletou se zjednodušením, proto je kvalita zdrojového kódu v profesionálním prostředí posuzována několika dalšími vlastnostmi: Vnímání. Kód není přetížen složitými konstrukcemi , proto je snadno srozumitelný i bez další dokumentace nebo připomínek; Podpora. V promyšle...