Rozdíl mezi UI a UX: definice pojmů


Někteří grafici používají ve svých životopisech pojem “UI/UX design”. Není to spravné použití těchto pojmů. Mnozí uživatelé nevidí rozdíl mezi UI a UX. Jsme tu, abychom vám to vysvětlili.

Co je UI?

Podle překladu z angličtiny znamená UI (user interface) uživatelské rozhraní. Pomocí takového rozhraní může uživatel komunikovat se zařízením, počítačem a programy. Dobrým příkladem uživatelského rozhraní je mobilní telefon s displejem a funkční klávesou, palubní deska s ovládacími tlačítky a podobně.

UI je to, co uživatel vidí na obrazovce a jak interaguje se zařízením. Při navrhování vysoce kvalitního uživatelského rozhraní věnují vývojáři pozornost nejen vzhledu rozhraní, ale také jeho logické struktuře, aby s ním uživatel mohl snadno a rychle komunikovat a dosáhnout požadovaného výsledku bez zbytečného úsilí. V počítačové oblasti je úkolem UI-vývojáře vytvořit rozhraní, které poskytuje jednoduchou, srozumitelnou a pohodlnou interakci uživatele s produktem (mobilní aplikace, web, informační systém atd.).
Pro jasné pochopení, jak vytvořit vysoce kvalitní uživatelské rozhraní pro konkrétní produkt, potřebujete prozkoumat chování, emoce a reakce uživatelů při interakci s tímto produktem, provést testování a shromažďovat data.

Co je UX?

Pocity a reakce, které mají uživatelé při interakci s produktem (v našem případě webové a mobilní aplikace, informační systémy apod.), se nazývají uživatelská zkušenost (UX, user experience). UX je to, co uživatel pocítí a pamatuje si v důsledku použití aplikace, systému nebo webu. UX je bráno v úvahu při vývoji uživatelského rozhraní, vytváření informační architektury a testování použitelnosti. Po určení cílového publika a vlastností základního uživatele můžete vytvořit seznam požadavků na projekt.

Prvním krokem je zjistit, jaká očekávání a přaní mají zákazník a  potenciální uživatelé aplikace. Druhým krokem je definovat funkce dostupné uživatelům. Dalším krokem je návrh aplikace, vývoj struktury a navigace, a také promyšlené uspořádání všech prvků uživatelského rozhraní. Posledním krokem je pohodlný a příjemný vzhled a design výrobku.

Jak můžeme vidět, UI je součástí UX. Cílem obou je zlepšit, zjednodušit a zpohodlnit aplikaci. Ačkoli jsou tyto pojmy úzce spjaty, nejedná se v žádném případě o synonyma. Můžete mít vynikající uživatelské rozhraní, ale špatnou uživatelskou zkušenost a naopak.

Grafici se především zabývají uživatelským rozhraním. Uživatelskou zkušeností se zabývají jiní odborníci - projektanti, analytici, markeťáci. Pro dosažení maximálního výsledku je nutná odborná praxe specialistů obou oblastí.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

10 způsobů jak se naučit programovat samostatně.

7 rad pro začínající webové vývojáře

Jak vydělat na mobilní aplikaci v roce 2018?