Na co si dát pozor, když začínáte s vývojem rozsáhlého systému?


Vedení malého webového projektu můžeme přirovnat k řízení jedné lodi, kdežto provoz velkého IT projektu lze přirovnat k řízení celé flotily. Jak se může podnikatel bez technických znalostí podílet na řízení komplexního projektu a ujistit se, že vývojářská firma dosáhne nejlepších výsledků?

1. Zapomeňte na vývoj a začněte plánovat

Když je pro startup rozhodující co nejrychlejší krok od myšlenky k první verzi MVP, tak pro webové systémy je nesmírně důležité věnovat dostatek času provádění analýzy podnikání a plánování. Je třeba určit:
  • Jaké jsou cíle projektu?
  • Které skupiny uživatelů bude produkt používat?
  • Jaké bude mít projekt výjimečné funkce?
  • Na jaké platformě bude projekt fungovat?
Na rozdíl od běžných startupů nemají velké projekty dostatečnou flexibilitu pro snadnou adaptaci, proto je důležité od prvního dne jasně nasměrovat vývoj produktů. Přesná definice rozsahu práce a cílů projektu umožní stanovit jasné úkoly manažerům, grafikům, vývojářům a testerům. Po projednání rozsahu práce s vaším projektovým týmem je čas navrhnout veškeré drobnosti aplikace a připravit funkční specifikaci projektu.

2. Navrhujte svůj úspěch

Jste to vy, kdo se nejlépe vyzná ve svém oboru, a tak dokážete stanovit nepostradatelné funkce samotného systému. Ovšem abyste získali úspěšné řešení, je potřeba řešit i technickou stránku.
Systémový architekt je v tomto případě vaším nejlepším přítelem. Stručně řečeno, je to osoba, která
  • Převádí složité technické požadavky na příjemně řízené prvky (například, požadavek "Uživatel se může přihlásit do profilu z libovolného zařízení nebo prohlížeče a prostřednictvím webu zkontrolovat stav objednávky nebo vybrat možnost přijímat SMS o objednávce" bude převáděn do "Vývoj API a integrace se SMS službou");
  • Připravuje strukturu systému;
  • Vybírá technické řešení a metody, které budou použity k realizaci projektu.
Systémový architekt, samozřejmě, nefunguje sám, pravidelně konzultuje vývoj webové či mobilní aplikace s Vámi, projektovým manažerem a také členy projektového týmu.

3. Maximálně průhledná práce

Každý člen týmu musí chápat účel projektu a svou roli v něm. Existuje však ještě jeden aspekt řízení technicky složitých projektů - účastníci musí pochopit, co dělá zbytek týmu, což znamená:
  • Změny jsou předmětem diskuse;
  • Interakce mezi týmy je povinná;
  • Účastníci mají kdykoliv přehled o tom, v jaké fázi vývoje se nachází oni sami a také jejich kolegové.

4. Zvykněte si na delší sprinty.

Vývojářské firmy často využívají agilní vývoj pro řízení projektů, jejichž pracovní řešení lze prokázat každé dva týdny. Pro technicky složité projekty je třeba použít delší časový rámec, aby se vyhlo neúčinným sprintům.

V žádném případě to neznamená, že byste neměli mít přístup k postupu týmu. Ujistěte se, že máte přístup k nástrojům, které používá outsourcingová společnost k řízení vašeho projektu. Pak budete mít k dispozici týdenní a dokonce i každodenní zprávy o provedené práci - můžete řídit časové náklady a sledovat, jak tým zvládá práci.

5. Mějte radost z chyb

Samozřejmě, chyby mohou být nepříjemné, a čím méně jich ve vašem projektu je - tím lépe. 

Nicméně, když jde o rozsáhlé systémy, chybám se nevyhnete. V tomto případě spíš platí pravidlo, že čím rychleji budou chyby nalezeny, tím lépe. Čím dřív někdo najde a nahlásí chybu ve funkčních nebo technických požadavcích, tím levnější bude jejich oprava. 

***

Stručně řečeno, pokud plánujete vyvíjet rozsáhlý (enterprise) projekt, měli byste svůj záměr konzultovat s obchodním analytikem, vyčlenit dostatek času pro plánování a koordinaci všech bloků projektu, vyhledat kvalitního dodavatele softwaru a probrat projekt s celým týmem, hlavně se systémovým architektem. Také je třeba zajistit, aby proces práce na projektu byl přístupný pro monitorování všemi účastníky projektového týmu.

Máme velké zkušenosti s vývojem rozsáhlých webových systémů, napište nám a pomůžeme Vám s vývojem od A do Z.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

10 způsobů jak se naučit programovat samostatně.

7 rad pro začínající webové vývojáře

Jak vydělat na mobilní aplikaci v roce 2018?