Přeskočit na hlavní obsah

Vývoj mobilních aplikací: etapy, termíny a cena.


Trh s mobilními aplikacemi vykazuje dynamický růst. Významný segment zaujímají hry, avšak podnikové mobilní aplikace nezůstávají pozadu a vykazují pozitivní dynamiku. Již v nejbližších několika letech můžeme s jistotou říci, že každá společnost bude zastoupena nejen na internetových stránkách, ale bude mít i vlastní mobilní aplikaci. Pokud nechcete zůstat pozadu a chcete být mezi prvními v tomhle závodě mezi podniky, pak začněte plánovat vývoj mobilní aplikace.

Co potřebujete?

Dokonce nyní, když kontaktujete vývojářskou společnost, setkáváte se s řadou příležitostí. Tým profesionálů vám nabídne nejen vyvíjet vlastní aplikaci se sadou jedinečných funkcí, ale také zvolit metodiku vývoje aplikace.
Tradiční vodopádový model je nahrazen energeticky náročným a ekonomicky výhodným agilním vývojem. Při výběru dodavatele softwaru se orientujte na jeho odborné znalosti, portfolio a zkušenosti ve vývoji pro váš obor, dostupnost projektových manažerů a testerů (testovaní aplikace zabírá hodně času) a také promyšlené smlouvy.

Teď si povíme o klasifikaci mobilních aplikací:

Nativní mobilní aplikace je psána v programovacích jazycích orientovaných pouze na konkrétní platformu (Android nebo iOS). Aplikace je pak snadno instalovatelná, plně spolupracuje s technickými schopnostmi mobilního zařízení a nezávisí na připojení k Internetu. Na druhou stranu je tvorba nativní aplikace hodně drahá a v moderním světě se téměř nevyplatí.

Hybridní mobilní aplikace je tvořena pro několik mobilních platforem najednou. Specializované nástroje umožňují vývoj pomocí k tomu určených moderních technologií a následné konverze na nativní aplikace pro jednotlivé platformy. Hybridní vývoj je levnější než nativní, ale je stejně kvalitní a mnohem efektivnější.

Kromě technické charakteristiky si můžeme také říci o rozmanitosti druhů aplikací. Aplikace lze rozdělit do následujících skupin:
 • Zábavné (hry, úprava obrázků, fotografií, audio a video);
 • Asistenti (vyhledávání informací, počasí atd.);
 • Sociální sítě;
 • Internetové obchody (možnost nákupu prostřednictvím aplikací);
 • B2B aplikace (vnitřní systémy kontroly a organizace procesů v rámci společnosti).
Každý druh má své výhody a nevýhody, způsoby monetizace a konverzní potenciál. Pokud neplánujete vývoj firemní mobilní aplikace, pro správnou volbu druhu aplikace se nejdříve obraťte na obchodního analytika a technického odborníka, kteří vypracují audit a vydají doporučení.
Od obecného pohledu přistupujeme k procesu vytváření aplikace a týmu, který se na ní podílí.

Etapy vývoje mobilních aplikací

V iQuestu preferujeme agilní metodu vývoje aplikací, která umožňuje realizaci projektu ne postupně, ale flexibilně. Tým nemá přesně stanovené etapy, všechny jsou mezi sebou propojené a opakují se.

Projekt je rozdělen do cyklů. Každý z nich obsahuje plánování, analýzu, návrh, vývoj a testování. O agilním vývoji si přečtěte víc v článku “Agile vs. Waterfall: Kterou metodu vývoje aplikace vybrat?”
Agilní vývoj lze rozdělit na 3 etapy:

První etapa: přípravná

 • Vypracování zadaní pro vývoj aplikace. U jednoduchých řešení prochází tato fáze rychle a pro rozsáhlejší projekt může chvíli trvat.
 • Vývoj UX (user experience - uživatelská zkušenost). Je třeba sepsat scénáře chování uživatelů, plán navigace po aplikaci a funkcionalitu, UX specialista by vám měl vydat doporučení. Je mnohem snazší zjistit, jak se to hodí, než opakovaně přepracovávat strukturu aplikace.
 • Vývoj kostry aplikace: navigační prvky, seznamy, tlačítka, které budou doplněny hlavním kódem.
 • Návrh grafiky aplikace.
Na této etapě se podílí projektový manažer, grafik a UX-specialista.

Druhá etapa: “Work hard”

 • Vývoj základní funkcionality aplikace.
 • Vývoj serverové častí + API (kde se ukládají a zpracovávají informace) + testování.
 • Implementace grafiky.
Na této etapě se podílí projektový manažer, grafik, backend a frontend vývojáři, tester.

Třetí etapa: Odevzdávaní projektu + příprava k spuštění

 • Zaplnění informacemi (je možné, že budete potřebovat copywritera).
 • Testování (tato etapa vývoje trvá dlouhou dobu - až po nalezení a opravě všech nedostatků je možné aplikaci zveřejnit).
 • Úprava chyb (poslední technické modifikace).
 • Instalace aplikace na App Store a Google Play. Pokud je aplikace určena pro interní komunikaci (B2B), může být tento bod přeskočen.
Na této etapě se podílí projektový manažer, backend a frontend vývojáři, tester.

Doba vývoje

Doba vývoje aplikace závisí na hodně faktorech. Kolik má aplikace funkcí? Jak rozsáhlou část má admin? Nakolik je náročná grafická část? a podobně. Každá aplikace od iQuestu je vytvořena na míru, proto i doba vývoje mobilních aplikací je individuální.

Cena

Průměrné náklady na aplikaci v Evropě jsou cca. 50-100 USD za hodinu zkušeného odborníka (nejzkušenější vývojáři si můžou účtovat mezi 150-200 USD, to je považováno za přijatelnou cenu například ve Velké Británii). Ve stejném rozsahu pracuje Austrálie. Za celý vývoj chtějí evropští vývojáři v průměru 7000 - 9000 USD.

Nejdražší vývojáři jsou v Americe, minimálně stojí 50 USD za hodinu a maximum dosahuje 250-300 USD za hodinu. Pro srovnání se podíváme na vývojáře z Indie, jejichž maximální cena za hodinu vývoje je 80 USD.

Zkušená vývojářská společnost Vás bude něco stát, ale s výsledkem budete spokojeni.
Nejdůležitější věcí ve vývoji mobilní aplikace není reklama a ani jedinečná obchodní nabídka. Hlavní je tým, kterému svěříte Vaš nápad. Najděte tým, který Váš nápad dopracuje, kvalitně realizuje a implementuje. Co pro to potřebujete:
 • vybrat kvalifikovaný tým;
 • sepsat kvalitní zadání včetně všech detailů;
 • provést průzkum trhu (zjistit, kdo je vaše konkurence a co nabízí);
 • dohodněte se s vývojářskou firmou na etapách práce, přibližné době vývoje a přibližném rozpočtu;
 • pravidelně komunikujte s vývojáři.
Vyberte ty nejlepší pro vývoj mobilní aplikace.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

10 způsobů jak se naučit programovat samostatně.

Programování je jednou z nejcennějších dovedností pro profesní růst, osobní rozvoj a vytváření něčeho úžasného. Je čas popsat deset tipů pro ty, kteří právě začínají svou cestu do programovacího světa. 1. Zjistěte, proč chcete programovat Zvolený směr ve výuce bude záviset na tom, proč se chcete naučit programovat a jak dlouho jste ochotni věnovat tomuto procesu. Pokud chcete být programátorem, je třeba začít s odborným kurzem (společnost Google sestavila seznam dovedností a kurzů pro ty, kteří chtějí být programátorem). Pokud chcete vytvářet hry a webové stránky pro zábavu ve svém volném čase, interaktivní kurzy jsou nejlepší volbou. Bloc vytvořil srovnávací tabulku kurzů v závislosti na zatížení, nákladech a důvodech k osvojení si programování. 2. Vyberte správný jazyk programování Neexistuje nejlepší programovací jazyk. Jakmile se naučíte jeden, nebude pro vás problém zvládnout další. Takže se nemusíte koncertovat na volbu pouze jednoho jazyka. Nicméně předpokládá s

Metody vývoje aplikací. Waterfall, V-model, Inkrementální model

Existuje několik osvědčených metod pro vývoj software, tzv. best practices. Volba konkretní metody závisí na specifikaci projektu, rozpočtu, subjektivní preferenci a dokonce i temperamentu vedoucího. V tomto článku krátce popíšeme základní metody vývoje webových a mobilních aplikací. «Waterfall Model» (model vodopádu) Jedna z nejstarších metod, zahrnuje postupné procházení etap, z nichž každá musí být plně dokončena, než se začne další. Pomocí modelu vodopádu je snadné řídit projekt. Vývoj je rychlý, náklady a doba trvání jsou předem definovány. Má to ovšem i druhou stránku. Vodopádový model poskytne vynikající výsledek pouze v projektech s jasnými a předem definovanými požadavky a způsoby jejich realizace. Není zde možnost udělat krok zpět, testování začne až poté, co je vývoj ukončen nebo téměř dokončen. Kdy použít model vodopádu? Pouze tehdy, když jsou požadavky známé, jasné a pevně stanovené. Rozporné požadavky neexistují. Nejsou žádné problémy s dost

Co je MVP a proč se vyplatí být minimalistou při vývoji software?

Plánujete vývoj softwarové aplikace? Vydejte se cestou MVP, tedy minimálního životaschopného produktu (Minimal Viable Product). Velmi pravděpodobně vám to ušetří mnoho peněz a starostí. Co je MVP? Pojďme se podívat na to, co se za zkratkou MVP skrývá. MVP neboli minimal viable product je v našem případě software, který je spuštěn s nejmenší možnou funkcionalitou vyvinutou v co nejkratším čase a za co nejnižší možné náklady. Výsledkem je, že můžete rychle získat relevantní zpětnou vazbu od reálných uživatelů. Díky MVP zjistíte, co uživatelé OPRAVDU potřebují a chtějí. Konečný produkt (aplikace či služba) vzniká na základě získané zpětné vazby. V podstatě se jedná o strategii vývoje, která minimalizuje rizika při zavádění nových produktů a služeb a v praxi vám ušetří nejen peníze, ale i čas a energii.  Vývoj mobilní aplikace/software podle strategie MVP spočívá ve vytvoření nejjednodušší verze software , která má sice minimum vlastností a funkcí, ale zároveň je dostatečně výkonná, aby b