Vývoj mobilních aplikací: etapy, termíny a cena.


Trh s mobilními aplikacemi vykazuje dynamický růst. Významný segment zaujímají hry, avšak podnikové mobilní aplikace nezůstávají pozadu a vykazují pozitivní dynamiku. Již v nejbližších několika letech můžeme s jistotou říci, že každá společnost bude zastoupena nejen na internetových stránkách, ale bude mít i vlastní mobilní aplikaci. Pokud nechcete zůstat pozadu a chcete být mezi prvními v tomhle závodě mezi podniky, pak začněte plánovat vývoj mobilní aplikace.

Co potřebujete?

Dokonce nyní, když kontaktujete vývojářskou společnost, setkáváte se s řadou příležitostí. Tým profesionálů vám nabídne nejen vyvíjet vlastní aplikaci se sadou jedinečných funkcí, ale také zvolit metodiku vývoje aplikace.
Tradiční vodopádový model je nahrazen energeticky náročným a ekonomicky výhodným agilním vývojem. Při výběru dodavatele softwaru se orientujte na jeho odborné znalosti, portfolio a zkušenosti ve vývoji pro váš obor, dostupnost projektových manažerů a testerů (testovaní aplikace zabírá hodně času) a také promyšlené smlouvy.

Teď si povíme o klasifikaci mobilních aplikací:

Nativní mobilní aplikace je psána v programovacích jazycích orientovaných pouze na konkrétní platformu (Android nebo iOS). Aplikace je pak snadno instalovatelná, plně spolupracuje s technickými schopnostmi mobilního zařízení a nezávisí na připojení k Internetu. Na druhou stranu je tvorba nativní aplikace hodně drahá a v moderním světě se téměř nevyplatí.

Hybridní mobilní aplikace je tvořena pro několik mobilních platforem najednou. Specializované nástroje umožňují vývoj pomocí k tomu určených moderních technologií a následné konverze na nativní aplikace pro jednotlivé platformy. Hybridní vývoj je levnější než nativní, ale je stejně kvalitní a mnohem efektivnější.

Kromě technické charakteristiky si můžeme také říci o rozmanitosti druhů aplikací. Aplikace lze rozdělit do následujících skupin:
 • Zábavné (hry, úprava obrázků, fotografií, audio a video);
 • Asistenti (vyhledávání informací, počasí atd.);
 • Sociální sítě;
 • Internetové obchody (možnost nákupu prostřednictvím aplikací);
 • B2B aplikace (vnitřní systémy kontroly a organizace procesů v rámci společnosti).
Každý druh má své výhody a nevýhody, způsoby monetizace a konverzní potenciál. Pokud neplánujete vývoj firemní mobilní aplikace, pro správnou volbu druhu aplikace se nejdříve obraťte na obchodního analytika a technického odborníka, kteří vypracují audit a vydají doporučení.
Od obecného pohledu přistupujeme k procesu vytváření aplikace a týmu, který se na ní podílí.

Etapy vývoje mobilních aplikací

V iQuestu preferujeme agilní metodu vývoje aplikací, která umožňuje realizaci projektu ne postupně, ale flexibilně. Tým nemá přesně stanovené etapy, všechny jsou mezi sebou propojené a opakují se.

Projekt je rozdělen do cyklů. Každý z nich obsahuje plánování, analýzu, návrh, vývoj a testování. O agilním vývoji si přečtěte víc v článku “Agile vs. Waterfall: Kterou metodu vývoje aplikace vybrat?”
Agilní vývoj lze rozdělit na 3 etapy:

První etapa: přípravná

 • Vypracování zadaní pro vývoj aplikace. U jednoduchých řešení prochází tato fáze rychle a pro rozsáhlejší projekt může chvíli trvat.
 • Vývoj UX (user experience - uživatelská zkušenost). Je třeba sepsat scénáře chování uživatelů, plán navigace po aplikaci a funkcionalitu, UX specialista by vám měl vydat doporučení. Je mnohem snazší zjistit, jak se to hodí, než opakovaně přepracovávat strukturu aplikace.
 • Vývoj kostry aplikace: navigační prvky, seznamy, tlačítka, které budou doplněny hlavním kódem.
 • Návrh grafiky aplikace.
Na této etapě se podílí projektový manažer, grafik a UX-specialista.

Druhá etapa: “Work hard”

 • Vývoj základní funkcionality aplikace.
 • Vývoj serverové častí + API (kde se ukládají a zpracovávají informace) + testování.
 • Implementace grafiky.
Na této etapě se podílí projektový manažer, grafik, backend a frontend vývojáři, tester.

Třetí etapa: Odevzdávaní projektu + příprava k spuštění

 • Zaplnění informacemi (je možné, že budete potřebovat copywritera).
 • Testování (tato etapa vývoje trvá dlouhou dobu - až po nalezení a opravě všech nedostatků je možné aplikaci zveřejnit).
 • Úprava chyb (poslední technické modifikace).
 • Instalace aplikace na App Store a Google Play. Pokud je aplikace určena pro interní komunikaci (B2B), může být tento bod přeskočen.
Na této etapě se podílí projektový manažer, backend a frontend vývojáři, tester.

Doba vývoje

Doba vývoje aplikace závisí na hodně faktorech. Kolik má aplikace funkcí? Jak rozsáhlou část má admin? Nakolik je náročná grafická část? a podobně. Každá aplikace od iQuestu je vytvořena na míru, proto i doba vývoje mobilních aplikací je individuální.

Cena

Průměrné náklady na aplikaci v Evropě jsou cca. 50-100 USD za hodinu zkušeného odborníka (nejzkušenější vývojáři si můžou účtovat mezi 150-200 USD, to je považováno za přijatelnou cenu například ve Velké Británii). Ve stejném rozsahu pracuje Austrálie. Za celý vývoj chtějí evropští vývojáři v průměru 7000 - 9000 USD.

Nejdražší vývojáři jsou v Americe, minimálně stojí 50 USD za hodinu a maximum dosahuje 250-300 USD za hodinu. Pro srovnání se podíváme na vývojáře z Indie, jejichž maximální cena za hodinu vývoje je 80 USD.

Zkušená vývojářská společnost Vás bude něco stát, ale s výsledkem budete spokojeni.
Nejdůležitější věcí ve vývoji mobilní aplikace není reklama a ani jedinečná obchodní nabídka. Hlavní je tým, kterému svěříte Vaš nápad. Najděte tým, který Váš nápad dopracuje, kvalitně realizuje a implementuje. Co pro to potřebujete:
 • vybrat kvalifikovaný tým;
 • sepsat kvalitní zadání včetně všech detailů;
 • provést průzkum trhu (zjistit, kdo je vaše konkurence a co nabízí);
 • dohodněte se s vývojářskou firmou na etapách práce, přibližné době vývoje a přibližném rozpočtu;
 • pravidelně komunikujte s vývojáři.
Vyberte ty nejlepší pro vývoj mobilní aplikace.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

10 způsobů jak se naučit programovat samostatně.

7 rad pro začínající webové vývojáře

Jak vydělat na mobilní aplikaci v roce 2018?