Přeskočit na hlavní obsah

Metoda Elona Muska: 6 kroků pro řešení jakéhokoliv problému.


Elon Musk inspiruje miliony lidí po celém světě. Nestandardní myšlení z něj učinilo kultovní postavu současnosti. Je inženýrem, podnikatelem, propagátorem inovativních technologií, který vidí své poslání ve zlepšování života lidstva.
V letošním rozhovoru s časopisem Rolling Stone sdělil Musk svou vlastní vědeckou metodu, která mu pomáhá provést revoluční průlomy, ať už je to nápad, nebo řešení obchodního problému.
Jde tady o první principy myšlení nebo schopnost začít od nuly, která je základem tvorby a implementace všech inovací. Základem je popřít myšlenky, postupy a standardy, které existovaly dříve.
Například chcete uvést na trh nové nákladní auto. Neměli byste přemýšlet nad tím, jaké vozy jsou již na trhu nebo jak vyrobit nákladní automobil lépe než konkurenti atd. Měli byste vzít v úvahu pouze to, že potřebujete něco, co by mohlo zboží přesunout z bodu A do bodu B. Zohledněte zákony fyziky. Všechno ostatní je téma pro přemýšlení a vyjednávání. Musíte najít to nejlepší řešení, i když není vůbec podobné tomu, na co jste zvyklí.
Bohužel lidská podstata je taková, že jsme prakticky neschopní vnímat něco nového. Naše myšlení odolává a opírá se i o zřejmá fakta, která narušují obvyklé základy našeho života.
Vědecká metoda Elona Muska vám umožní podívat se na jakoukoliv výzvu novým pohledem. Tento jednoduchý algoritmus složený ze šesti po sobě jdoucích kroků pomůže podnikateli rozvíjet jedinečnou obchodní myšlenku a umělci pomůže začít novou etapu ve své tvorbě. Je univerzální, vhodný pro všechny, kdo nemá rád rutinu. Vzdělávejte se ve schopnosti vyhnout se špatným cestám.

Algoritmus složený ze šesti kroků

1. Položte si otázku.

Když narazíte na výzvu, nehledejte řešení. Místo toho si zkuste zformulovat nejlépe jednu klíčovou otázku, kterou si nikdo předtím nepoložil.
Elon Musk použil při vytváření Tesla Semi Truck první principy myšlení, které umožňují vidět základní jádro věci nebo jevu bez stereotypů. Tento přístup mu pomohl soustředit se na nejdůležitější aspekty dobrého nákladního automobilu - ne jenom udělat auto lepší než konkurence, ale udělat ten nejlepší vůz.
Všimněte si rozdílu mezi těmito otázkami:
  • Jak můžu ještě více vylepšit nákladní automobily?
  • Co znamená dobrý nákladní vůz? Jaké jsou jeho složky?

2. Získejte co nejvíce údajů o svém oboru.

Druhým krokem je fáze výzkumu. Pro vědce může tato fáze spočívat v provádění experimentů. Z pohledu podnikatelů se jedná o průzkum mezi odborníky, studium odborné literatury nebo dokonce získání skutečných pracovních zkušeností v požadované oblasti.
V této fázi si můžete zašpinit ruce, někdy dokonce i doslova. Ilustrace tohoto kroku je příběh o tom, jak Musk, když uvažoval o myšlence svého známého tunelu, požádal zaměstnance, aby uvolnili parkování vedle kanceláře a začal kopat díru. To mu umožnilo pochopit, jak dlouho může tento proces trvat. Tak začala práce na tomto největším projektu.

3. Rozvíjejte axiomy na základě těchto údajů.

Na základě získaných údajů zformulujte řadu hypotéz a přiřaďte procentuální pravděpodobnost každému z nich.
Mnozí si zjednodušují úkol a přiřadí každé hypotéze 50 %. Tak to ovšem nebude fungovat. Musíte vzít v úvahu všechny nuance. Pochopte, jak lze vypočítat pravděpodobnost každé hypotézy. Povrchový přístup v této fázi vás může vést k řešením, která jsou daleko od inovací.

4. Dojděte k závěru.

Přichází čas dospět k závěru.
Pečlivě se podívejte na své hypotézy: jsou korektní? Jsou relevantní? Dovedou vás rychle k závěru a s jakou pravděpodobností?
Jste si jistí, že ze všech dat, která dostanete, dojdete ke správnému závěru? Toto by mělo být logické a optimální řešení.

5. Pokuste se tento závěr vyvrátit.

Snažte se vyvrátit svůj závěr. A požádejte o to i ostatní.
I když máte pocit jistoty, měli byste se pokusit svůj závěr vyvrátit. V opačném případě můžete totiž spadnout do pasti.
Vše můžete posuzovat ze svého pohledu, ale potřebujete vidět i slabé stránky vaší teorie.

6. Pokud nikdo nedokáže vyvrátit váš závěr, zdá se, že jste vyřešili problém.

Zamyslete se nad tím, co znamená slovo pravděpodobně. Je to velmi důležité.
Vždy si ponechte prostor pro nové informace. Někdy odmítáme i staleté teorie o světě. Neberte svůj závěr jako jedinou možnost, všechno se může časem změnit.
Nikdy neignorujte protiargumenty. Snažte se být co nejobjektivnější. Nemyslete tak, jak jste zvyklí. Zapněte kritické myšlení. Poté budete mít šanci vyřešit jakýkoliv problém tak, jak to nikdo předtím nedokázal.

A svět kolem Vás se změní.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

10 způsobů jak se naučit programovat samostatně.

Programování je jednou z nejcennějších dovedností pro profesní růst, osobní rozvoj a vytváření něčeho úžasného. Je čas popsat deset tipů pro ty, kteří právě začínají svou cestu do programovacího světa. 1. Zjistěte, proč chcete programovat Zvolený směr ve výuce bude záviset na tom, proč se chcete naučit programovat a jak dlouho jste ochotni věnovat tomuto procesu. Pokud chcete být programátorem, je třeba začít s odborným kurzem (společnost Google sestavila seznam dovedností a kurzů pro ty, kteří chtějí být programátorem). Pokud chcete vytvářet hry a webové stránky pro zábavu ve svém volném čase, interaktivní kurzy jsou nejlepší volbou. Bloc vytvořil srovnávací tabulku kurzů v závislosti na zatížení, nákladech a důvodech k osvojení si programování. 2. Vyberte správný jazyk programování Neexistuje nejlepší programovací jazyk. Jakmile se naučíte jeden, nebude pro vás problém zvládnout další. Takže se nemusíte koncertovat na volbu pouze jednoho jazyka. Nicméně předpokládá s

Metody vývoje aplikací. Waterfall, V-model, Inkrementální model

Existuje několik osvědčených metod pro vývoj software, tzv. best practices. Volba konkretní metody závisí na specifikaci projektu, rozpočtu, subjektivní preferenci a dokonce i temperamentu vedoucího. V tomto článku krátce popíšeme základní metody vývoje webových a mobilních aplikací. «Waterfall Model» (model vodopádu) Jedna z nejstarších metod, zahrnuje postupné procházení etap, z nichž každá musí být plně dokončena, než se začne další. Pomocí modelu vodopádu je snadné řídit projekt. Vývoj je rychlý, náklady a doba trvání jsou předem definovány. Má to ovšem i druhou stránku. Vodopádový model poskytne vynikající výsledek pouze v projektech s jasnými a předem definovanými požadavky a způsoby jejich realizace. Není zde možnost udělat krok zpět, testování začne až poté, co je vývoj ukončen nebo téměř dokončen. Kdy použít model vodopádu? Pouze tehdy, když jsou požadavky známé, jasné a pevně stanovené. Rozporné požadavky neexistují. Nejsou žádné problémy s dost

Co je MVP a proč se vyplatí být minimalistou při vývoji software?

Plánujete vývoj softwarové aplikace? Vydejte se cestou MVP, tedy minimálního životaschopného produktu (Minimal Viable Product). Velmi pravděpodobně vám to ušetří mnoho peněz a starostí. Co je MVP? Pojďme se podívat na to, co se za zkratkou MVP skrývá. MVP neboli minimal viable product je v našem případě software, který je spuštěn s nejmenší možnou funkcionalitou vyvinutou v co nejkratším čase a za co nejnižší možné náklady. Výsledkem je, že můžete rychle získat relevantní zpětnou vazbu od reálných uživatelů. Díky MVP zjistíte, co uživatelé OPRAVDU potřebují a chtějí. Konečný produkt (aplikace či služba) vzniká na základě získané zpětné vazby. V podstatě se jedná o strategii vývoje, která minimalizuje rizika při zavádění nových produktů a služeb a v praxi vám ušetří nejen peníze, ale i čas a energii.  Vývoj mobilní aplikace/software podle strategie MVP spočívá ve vytvoření nejjednodušší verze software , která má sice minimum vlastností a funkcí, ale zároveň je dostatečně výkonná, aby b