Jaké komplikace může mít zákazník při vývoji vlastní aplikace?


Naše zkušenosti ve webovém a mobilním vývoji nám umožnily sepsat problémy, na které narazí většina zákazníků. V tomto článku se s vámi chceme podělit o typické problémy zákazníků, kteří mají zájem o vývoj webového systému či mobilní aplikace. Pokud hodláte vyvíjet vlastní aplikaci nebo už jste v určité fázi, tento článek vám pomůže vyhnout se typickým chybám.

Většina problémů vychází z přání zákazníka ušetřit peníze na jedné z vývojových fází.

Problém č.1 - volba dodavatele

Na začátku vše začíná tím, že pro získání výsledků potřebujete najít dobrý projektový a vývojářský tým.
Výdaje na vlastní projektový management a tým vývojářů mají smysl, pokud aplikace hraje důležitou roli v podnikání. Ve všech ostatních případech bude celý vývojářský tým pro vaši společnost zbytečné drahý a výsledek může být stále nekvalitní. Tehdy se rozhoduje o částečném nebo úplném přesunu vývoje aplikace na stranu dodavatele. Jak najít dobrého dodavatele a neudělat chybu při výběru?
Po počátečním průzkumu trhu můžete odhadnout rozpočet na vývoj a rozvoj projektu a určíte termín. Mnoho společností se řídí jednoduchým principem výběru dodavatele - "levnější je lepší". Volba dodavatele podle tohoto principu přináší velké množství problémů. Vývojářská společnost může v nejlepším případě snížit náklady na wireframe, design, testování nebo dokumentaci a v nejhorším případě bude šetřit na kvalitě vývoje.
Pokud chcete vytvořit vlastní seznam potenciálních dodavatelů, zaměřte se na průměrné tržní ceny a podmínky vývoje. V další fázi vyberte z přijatých nabídek ty dodavatele, které mají relevantní pracovní zkušenosti pro váš projekt. Pokud chcete víc prozkoumat otázku volby dodavatele, přečtěte si článek Jak vybrat dokonalého vývojáře mobilních aplikací?.

Problém č. 2 - určení ceny aplikace

Bez zkušenosti s vývojem a bez jasného technického zadaní získá zákazník jen přibližnou cenu na základě zkušeností z předchozích projektů nebo subjektivního odhadu dodavatele. 
Cenový odhad dodavatele záleží na několika faktorech:
  • Poběží aplikace na jedné nebo několika platformách? (Android, iPhone, web)
  • Bude aplikace hybridní, nativní či progresivní?
  • Jaké typy zařízení musí aplikace podporovat?
  • Bude potřeba ve vývoji serverové časti API? 
  • a podobně.
Zkušená vývojářská společnost Vám poskytne podrobné nacenění vaší aplikace po rozsáhlé analýze záměru aplikace. Podrobněji o ceně mobilní aplikace píšeme v článku Vývoj mobilních aplikací: etapy, termíny a cena.

Problém č. 3 - Spolupráce s vývojáři

Pokud chce zákazník plně kontrolovat všechny fáze vývoje, může to být problém pro obě strany. Nikdo nemá rád absolutní kontrolu a zbytečné papírování. Skuteční odborníci vědí, jak správně nastavit celý proces vývoje. Na druhou stranu, žádná kontrola nebo iniciativa ze strany zákazníka vždy povede k negativnímu výsledku. Jak tedy efektivně komunikovat s dodavatelem? Hned na začátku je potřeba jasně a srozumitelně nadefinovat, jaký je záměr projektu, jaké jsou jeho cíle a základní požadavky. Bez jasné představy o tom, co po dodavateli požadujete, nemůže projekt fungovat. Práce na projektu by měly být prováděny na základě technických prototypů aplikace a plánu realizace projektu. U projektů s dlouhou dobou vývoje a měnících se požadavků je vhodná flexibilní metoda vývoje Agile. Důležitým faktorem jsou rovněž pravidelná setkání, kdy se předvede hotová funkcionalita a naplánuje se další postup.

Problém č. 4 - Nedodržení termínu vývoje

Nezávislý specialista nejvíce trpí z nedodržení termínu. Nezkušení dodavatelé, kteří nejsou schopni přiměřeně vyhodnotit objem práce, odhadují často méně peněz a času. Důvodem je to, že nerozumí technické specifikaci projektu a nekladou důraz na další procesy: návrh, testování, implementaci, technickou podporu. Nemají znalosti v oblasti návrhu softwaru a zkušenosti s vytvářením systémové architektury. Avšak i zkušení vývojáři mohou při odhadu nákladů udělat chybu, proto našim zákazníkům doporučujeme agilní vývoj. Agilní vývoj je optimální volba způsobu řízení projektu tak, aby samotnému vývoji nemusela předcházet zdlouhavá fáze detailního projektování Vývojářský tým tak může co nejdříve začít tvořit systém, aby byla první verze na světě v co nejkratším termínu.

Díky létům zkušeností umíme vyhodnotit, nakolik může být Vaše myšlenka úspěšná, kde jsou její silné a slabé stránky, jaká jsou rizika projektu a jak nejlépe dosáhnout maximálních přínosů.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

10 způsobů jak se naučit programovat samostatně.

7 rad pro začínající webové vývojáře

Jak vydělat na mobilní aplikaci v roce 2018?