Proč potřebuji detailní analýzu před projektem?


Vývoj mobilní aplikace nebo webového systému je dlouhý a náročný proces. Než s tím začnete, je třeba se ujistit, že obě strany procesu - zákazník a dodavatel - mají stejnou představu o výsledku a chápou, proč aplikaci potřebují a jaké bude mít funkce. Pokud se to neudělá na začátku, na konci zákazník a dodavatel nedostanou to, co očekávali.
Setkávání, vyjednávání a oprava výsledků není jediná věc, kterou je třeba udělat, abychom překonali nedorozumění. Pokud klient dosud nezjistil, kdo jsou jeho potenciální uživatelé, jak bude projekt realizován, kolik to bude stát a jaké projekty jsou již na trhu, bude potřebovat fázi výzkumu, t.j. předprojektovou analýzu.

V tomto článku vám popíšeme, jak je tento proces uspořádán, jaké projekty to potřebují a proč.

Co je podstatou předprojektové analýzy a jaké projekty ji potřebují?

Podstatou procesu je shromáždit vaše požadavky na projekt a přeložit je do vývojového jazyka.
Potřebujete zjistit následující informace:
  • Kdo je cílovou skupinou projektu, jaké potřeby uživatele by měl projekt uspokojit, proč lidi budou tuto aplikaci používat a jak s ní budou spolupracovat;
  • Jaké jsou cíle projektu, proč uživatelé potřebují váš projekt, proč ho potřebujete vy;
  • Jaké jsou hlavní funkce, jaké grafické prvky;
  • Jak by měl být projekt implementován, jaké technologie použít, pro které platformy bude aplikace kompatibilní, kolik bude stát vývoj projektu;
  • S jakými aplikacemi by měl projekt konkurovat, jaká dobrá řešení existují v této oblasti a co lze v nich vylepšit.
Jak se to zjišťuje:
  • několik setkání s odborníkem, na kterých zákazník popisuje, co chce a dostává na to zpětnou vazbu;
  • práce analytika - vypracování dokumentů popisujících projekt, vyhledávání informací o uživatelích a konkurentech, výzkum technologií;
  • několik setkání s prezentací výsledků a zpětnou vazbou od klienta.

Proč se nedá začít s vývojem bez upřesnění požadavků?

Protože můžete utratit hodně peněz a času na opakované předělávání projektu. Pokud projekt existuje jen jako myšlenka a za ní není připravená obchodní činnost, nemůžete si být jisti, že projekt bude úspěšný. Dokud neznáte své publikum a nemůžete popsat potenciální uživatele vašeho produktu, nemůžete vědět, zda jim aplikace pomůže.
Když vývojáři vědí, jak bude produkt uspořádán a jak ho budou realizovat, budou moci odhadnout přibližnou cenu. Pro podrobnější nacenění je třeba návrhová fáze. Předprojektová analýza pomáhá shromažďovat informace nezbytné pro tento krok.

Co dostanete na konci etapy?

Veškeré poznatky získané o projektu budou strukturovány do Mindmapy či tabulky.
Pokud na začátku projektu nemáte dostatečné znalosti o tom, jaké funkce bude mít aplikace a jak bude realizována, nespěchejte s utrácením rozpočtu na vývoj. Začněte výzkumem a předprojektovou analýzou. Tato práce bude stát do 10 % nákladů na projekt, ale pomůže vám zvážit všechny nápady a ušetřit peníze a čas.
Chcete, abychom pro vás připravili předprojektovou analýzu? Kontaktujte nás.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

10 způsobů jak se naučit programovat samostatně.

7 rad pro začínající webové vývojáře

Jak vydělat na mobilní aplikaci v roce 2018?