Abyste předešli takovým situacím, všichni členové týmu musí rozumět tomu, jakého výsledku potřebujete dosáhnout. Proto potřebujete vytvořit podrobné zadání s požadovanou funkcionalitou (dále FZ), ve kterém se popíšou veškeré možnosti a požadavky vyvíjené aplikace nebo systému. Zadání s požadovanou funkcionalitou potřebujete pro:
- vytvoření plného zadání projektu a technické dokumentace, ve kterém se přesně popíše, jak bude daná aplikace nebo systém fungovat.;
- vytvoření podrobného návrhu a wireframů;
- chápání toho, jak všechno funguje;
- zhodnocení a plánování vývoje;
- testování;
- případné předání projektu jinému týmu.
Co očekáváme od zadání s požadovanou funkcionalitou?
Dokumentování možností a funkcí produktu ve formě zadaní má poskytnout týmu jasnou představu o něm. Pro vývojáře jsou úkoly přesně formulovány a mají svůj pořádek, což optimalizuje vývojový proces. Tester pomocí FZ může vytvořit kontrolní seznam - podrobný seznam funkcí, které je třeba testovat, a buď si ověří, že aplikace funguje přesně podle dokumentu, nebo najde chyby. Dále, při vývoji a podpoře produktu, tester doplňuje všechny změny do FZ a aktualizuje dokument. Pokud se zákazník najednou rozhodl zvolit jiného dodavatele, FZ pomůže předat projekt novému týmu jednodušeji a rychleji.V praxi neexistuje žádná standardní šablona pro vytvoření zadání s požadovanou funkcionalitou. Zadání by mělo být výstižné, protože nikdo nechce číst zbytečné informace. Zároveň by tým neměl mít k dokumentu otázky, protože obsah by měl být jasný, jednoznačný a měl by týmu přinášet užitek.
Jak vypadá dokument, který nikdo nepotřebuje?
Tím, že neexistuje standardní šablona na tvorbu kvalitního zadání a projekt je tak tvořen ve volném stylu, často se stává, že vznikne rozsáhlý dokument, ve kterém jsou jednotlivé funkce popsány do sebemenšího detailu. V zadání neexistuje jednotná struktura, a tak dojde k tomu, že zadání napříč všemi projekty jsou odlišná. Zároveň se nikdo nechce zabývat takto rozsáhlým dokumentem: odborníci raději komunikují s analytikem nebo manažerem a testeři si píšou vlastní kontrolní seznamy od nuly, protože doba testování podle sepsaného zadání se několikrát zvyšuje.Nehledě na to, že samotný produkt se postupem času vyvíjí a doplňuje o novou funkcionalitu. Kvůli tomu je potřeba dokumentaci aktualizovat. A pokud sepsaný dokument nikdo nepoužívá, nemá smysl jej ani aktualizovat, jelikož by to byla ztráta času. Dokument se tak stává nepotřebným a zbytečným.
Jak tedy na zadaní s požadovánou funkcionalitou?
Abychom vyřešili problém, zkusíme změnit formát zadání. Každé zadání by mělo obsahovat tzv. Superstories a Stories. Pod Superstory si můžete představit kapitolu, kterou můžete rozdělit na podkapitoly, nebo-li Stories. Charakteristickou vlastností Superstories je, že zobrazuje hlavní cíle koncového uživatele. Například v online obchodě chce uživatel vidět katalog, objednat oblíbený produkt a sledovat jeho dodání. Superstories tak budou katalog, osobní účet a objednání zboží. Každý z těchto Superstories má svou vlastní hodnotu pro uživatele a je relativně soběstačný.Superstory stanovuje nejobecnější hranice všech částí aplikace, proto dalším krokem bude rozdělení superstory na menší části - stories.
Jednotlivé stories popisují krátkými větami funkcionalitu z pohledu uživatele. Zahrnují uživatele, funkce, které používá a cíle uživatele. Pro internetový obchod z příkladu mohou stories vypadat takto:
- “Jako zákazník můžu použít vyhledávání v katalogu a rychle najít produkt, který potřebuji”,
- “Jako zákazník můžu přidat produkt do oblíbených, abych se mohl rychle vrátit k výrobkům, které se mi líbí”.
Pro internetový obchod z příkladu mohou kritéria přijetí vypadat takto:
- mohu najít produkt podle názvu;
- mohu najít produkt podle čárového kódu;
- vidím prázdnou obrazovku, pokud katalog neobsahuje žádnou položku.
Takto sepsané zadání bude jednodušší a rychleji sepsané. Pro tým je snadné porozumět požadavkům díky detailnímu popisu - krátké a jednoduché věty jsou pro lidi snadněji přijatelné.
Zadaní s požadovanou funkcionalitou informuje o tom, co může uživatel s aplikací dělat. Technické informace, požadavky na rozhraní a architekturu aplikace je třeba umístit do technického zadání, se kterým Vám pomůže dodavatel.
Pokud chcete ve výsledku dostat aplikaci, která bude zcela odpovídat Vašim představám, dodejte jasně definované zadání s požadovanou funkcionalitou. Technické zadání, analýzu, detailní návrh a promyšlený vývoj Vám zajistí iQuest.
Komentáře
Okomentovat